מה אתה מחפש היום?

בלוג

תובנות בעקבות הכנס השנתי של הרשות לאיסור הלבנת הון: איך מנצחים את הסטטיסטיקה העגומה של דחיית בקשות הרישוי

תובנות בעקבות הכנס השנתי של הרשות לאיסור הלבנת הון: איך מנצחים את הסטטיסטיקה העגומה של דחיית בקשות הרישוי
אתמול (2.12.2020) נערך הכנס השנתי של הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור בסימן 20 שנה לחוק לאיסור הלבנת הון, ובמעמד נשיא ה-FATF, היועץ המשפטי לממשלה, שר המשפטים, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, מנכ"לית משרד המשפטים ואחרים.
במסגרת הכנס נערכו מספר מושבים, האחרון שבהם בהנחיית עו"ד אלעד וידר, ראש האגף הבין-לאומי ברשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור עסק בהבטחות וסיכונים בתחום הפינטק. עו"ד טל הפלינג, היועצת הבכירה לראש רשות שוק ההון, מר משה ברקת, שהשתתפה במושב, ציינה כי נכון להיום 50% מבקשות הרישוי המוגשות לרשות בהתאם לנוהל הרישוי החדש, נדחות.
מעבר לכך, שמדובר בעובדה קשה וחמורה כשלעצמה, מצאנו לנכון להביא בפניכם את עמדתנו, לפיה עיון בטבלה שפורסמה על יד הרשות ביום 17.11.20, תחת הכותרת סטטוס רישוי נותני שירותים פיננסים, מלמד להבנתנו, על מציאות עגומה אף יותר.
הנתונים בטבלה מלמדים, כי 1243 בקשות עדיין נמצאות בבחינה; 388 בקשות אושרו ו- 396 בקשות נדחו וזאת מתוך סה"כ 2027 בקשות שהוגשו. לפיכך אנו סבורים, כי אמנם מחצית מהבקשות נשללו וזאת בהנתן כי מחצית הבקשות שהוגשו טרם נבדקו ולכן המשמעות האמיתית היא, כי נכון להיום רק 20% מכלל הבקשות שנבדקו אושרו, כי הרשות מתעכבת מאוד במתן מענה לבקשות רישוי וחמור מכך, המגמה העולה מתוך הטבלה ואף מהדברים שנאמרו בכנס, היא מגמה של דחייה של למעלה ממחצית מהבקשות.
המדיניות של הרשות כפי שהשתקפה בכנס בכלל ובדבריה של עו"ד הפלינג, היא לכאורה מגמה של רפורמה כחלק ממשימה לאומית שמטרתה לאפשר לנותני השירותים הפיננסים – כל אחד בתחומו – סביבה נקייה ויציבה לפעול בה. אולם, וכפי שהדבר עלה בכנס גם מדבריה של עו"ד עירית רוט, הרצון והמגמה ברורים, אולם בפועל, ישנם חוסרים רבים באסדרה וברגולציה, בלשונה של עו"ד רוט "סביבה רגולטורית שטרם הבשילה", מצב דברים שהוא בעל השפעה מכרעת על מבקשי הרישיונות.
אנחנו סבורים כי הדברים האמורים מתיישבים עם המגמה של ניסיונות דילול שוק נותני השירותי הפיננסים, כפי שחווים אותה מבקשי הרישיונות אשר ממתינים להחלטה בעניינם כמו גם עורכי הדין העוסקים בתחום. מצד אחד, יש רצון לבצע אסדרה בענף ובתחום ומצד שני, הרגולציה מבוצעת ב"טלאים", לעתים בכפל וביתר ולעתים בחסר, באופן אשר מקשה מאוד על מבקשי הרישיונות לפעול ולנהוג בהתאם לדין ולאסדרה ובאופן אשר עשוי להביא בסופו של דבר לשלילת רישיונם.
למשרדינו ניסיון רב כמו גם כלים רבים ומגוונים, כדי לפעול אל מול החלטות הרשות והגופים השונים, ובמטרה לנצח את הסטטיסטיקה של דחיית הבקשות, שכן: "סטטיסטיקה אינה חלופה לשיקול דעת" (הנרי קליי)

משרדנו מסיע לנותני שירות פיננסים שבקשת הרישיון שלהם נדחתה, אלא תהססו ופנו אלינו לייעוץ.

על מנת להישאר מעודכנים אנו ממליצים לכם להירשם לעלון המקצועי שלנו – היחיד מסוגו בישראל בתחום ניהול סיכוני הלבנת הון ומימון טרור ורגולציה פיננסית. וכדי לדעת איך ליישם בקרות אפקטיביות בלי לבזבז משאבים .

 

Call Now Button דילוג לתוכן