מה אתה מחפש היום?

בלוג

עיכוב נוסף: תיקון נוסף לנוהל רישוי חברות פיננסים

אתמול, 27 באוקטובר 2019, פורסם בעיתונות כי רשות שוק ההון ביקשה מבג"ץ ארכה למענה על העתירות שהוגשו נגדה בעקבות השינויים התכופים בנוהל, והדרישות המחמירות שהוצבו בגרסתו האחרונה, אשר הביאו על הרשות שתי עתירות לבג"ץ. בכוונת הרשות לשנות שוב, בפעם הרביעית, את הנוהל ולבצע הקלות מסוימות, כאשר בפועל פעולה זו תביא לשמיטת הקרקע מתחת לעתירות שהוגשו ולהכרזה עליהן כלא רלוונטיות…

הרשות אינה עומדת בשטף הבקשות לקבלת רישיון שקיבלה מצד שלל הגופים, והיא סבורה כי המשאבים שבידיה אינם מספיקים למילוי משימת הפיקוח שהוטלה עליה. בינתיים, מאות גופים ממתינים לקבלת רישיון מהרשות.

על השינוי הצפוי בנוהל הודיעה הרשות בעדכון שהגישה לבג"ץ ביום חמישי האחרון (המועד האחרון בו נדרשה הרשות לענות על העתירות), באמצעות פרקליטות המדינה, בעקבות העתירות שהוגשו נגדה. הרשות טוענת בעדכון כי תיקונו הצפוי של נוהל הרישוי נעשה בעקבות "שיח שוטף" בינה לבין הגורמים המפוקחים על ידה, וללא קשר לעתירות שהוגשו.

על פי הרשות, "טיוטת הגרסה המתוקנת של הנוהל מצויה בימים אלה בשלבים מתקדמים של סבב הערות, והיא עתידה להתפרסם במועד קרוב". בעקבות זאת ביקשה הרשות ארכה במתן מענה לעתירה – מיום חמישי האחרון עד 14 בנובמבר.

הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, רמז בימים האחרונים כי מתן רישיונות לכל נותני השירותים הפיננסיים שביקשו אותם אינו עומד בראש סדר העדיפויות שלו, נוכח היקפי הפעילות הנמוכים שלהם, ומנגד – המשאבים הרבים הנדרשים לשם כך.

הארגונים לובי 99 וצדק פיננסי הציגו בימים האחרונים הצעה לחלוקה מחודשת של סמכויות הפיקוח על גופים פיננסיים – בהתאם לתרומתן לתחרות בתחום השירותים הפיננסיים. במכתב ששוגר לשר האוצר, משה כחלון, מציעים הארגונים להפריד בין הפיקוח על נותני שירותים פיננסים שעיקר עיסוקם מתן אשראי או תיווך בו, לבין הפיקוח על אלה שעיקר עיסוקם הוא חלפנות כספים.

על ההצעה שעלתה באחרונה, שלפיה בנק ישראל יחליף את הרשות בפיקוח על גופים כאלה, נטען כי: "הפיקוח על הבנקים עוסק בפיקוח על הגופים עתירי הסיכון ביותר במערכת הפיננסית – הבנקים. הוא אינו מיועד מתודית ופונקציונלית לפקח על גופים בעלי סיכון מופחת. הפקדת הפיקוח על הגופים החוץ-בנקאיים בידי הפיקוח על הבנקים תביא בהסתברות גבוהה להכבדה על התחרות מצד הגופים החוץ-בנקאיים כלפי הבנקים".

Call Now Button דילוג לתוכן