מה אתה מחפש היום?

בלוג

חקירת הבנקים הישראלים בארצות הברית – ומה יקרה בישראל?

פרשת הסתבכות הבנקים עם הרשויות האמריקאיות החלה לפני יותר מעשור. חקירות שביצעו רשויות החוק האמריקאיות, העלו חשד שמספר בנקים, ביניהם בנק לאומי, הפועלים ומזרחי טפחות סייעו ללקוחותיהם בארצות הברית להפר את החוק ולהעלים מס. ההערכה היא שבשלב מסוים הבנקים יגיעו להסדר עם האמריקאים, אך הצרות לא יגמרו כאן, שכן הבנקים יצטרכו להתמודד עם מעשיהם גם בישראל.

בנק הפועלים הצליח להפתיע גם את בנק לאומי

בדצמבר 2014 בנק לאומי הגיע להסדר עם רשויות ארה"ב ושילם 400 מיליון דולר, משום כך הורמה הגבה וההפתעה הייתה רבה כאשר בנק הפועלים הודיע בחודש מרץ 2019 שיבצע הפרשה של 922 מיליון ₪ בדוחות השנתיים, וזאת משום החקירה המתנהלת נגדו בארה"ב בגין העלמת מס ללקוחות אמריקאים. נכון למרץ 2019 (החקירה עדיין לא הסתיימה), בנק הפועלים הפריש בגין החקירה 611 מיליון דולר, סכום גדול באופן משמעותי מבנק לאומי.

סכום הפרשה זה של בנק הפועלים לא היה האחרון והוא אינו מסכן את יציבותו של הבנק, שכן ההפסד של בנק הפועלים יסתכם בשנת ריווחיות אחת. לרוע המזל, הדבר יוביל להאטה בניהולו של הבנק ואי קידומם של נושאים אחרים שעל סדר יומו של הבנק.

שני צדדים למטבע – סגירת החקירה בארה"ב ופתיחת החקירה בישראל

ההודאה ותשלום הקנס אמנם יחתמו את הפרשה של בנק הפועלים בארה"ב, אך מה לגבי ישראל? כאשר הפרשה של בנק הפועלים תיפתח בישראל , האצבע המאשימה תופנה לרשימה ארוכה מאוד של עובדי בנק בכירים, אם הכוונה היא ליו"ר בנק הפועלים שלמה נחמה שכיהן בתפקיד משנת 1998-2007. דני דנקנר  שכיהן אחריו, יאיר סרוסי שהחליף את דנקנר לאחר שנתיים, עודד ערן ורשימה ארוכה של מנכ"לים אחראים. בנק הפועלים יצטרכו לחקור את כל הבנקאים הבכירים שכיהנו בעבר ואלו שמכהנים בהווה. לאחר החקירה האינטנסיבית, ההשערה היא שבכירי בנק הפועלים, יחזירו פרוטות וזאת ביחס לסכומים שהם קיבלו לאורך השנים. שכן, ההתמקדות תהיה בהיבט הפלילי של הפרשה ולאו דווקא בכספי. אז מי יהיו בסופו של דבר הנהנים העיקריים בפרשה? ההוצאה היקרה בגין הפרשת החקירה, הייעוץ המשפטי והתיווך, תצא מהבנק ואילו הבנקאים יאלצו להחזיר סכומים מינוריים וזאת ביחס לסכומים שהבנק יוציא מכיסוי על קנסות ומתווכים.

על מנת להישאר מעודכנים אנו ממליצים לכם להירשם לעלון המקצועי שלנו – היחיד מסוגו בישראל בתחום ניהול סיכוני הלבנת הון ומימון טרור. אנא מלאו את פרטיכם בתיבת יצירת הקשר משמאל, ואנו נדאג להוסיפכם לרשימה.

ניתן לבטל את ההרשמה בכל עת. העלון כולל תכנים מקצועיים בלבד ואינו מכיל חומר פרסומי.

 

 

Call Now Button דילוג לתוכן