מה אתה מחפש היום?

בלוג

עבירות מנהלתיות בתחום איסור הלבנת הון – קנס בסך 4.2 מלש"ח הוטל על לאומי

ימים בודדים לאחר שנודע על ההסדר בין ארה"ב לבנק מזרחי במסגרתו הסכים מזרחי לשלם לאמריקאים 195 מיליון דולר, ביהמ"ש בישראל דחה ערעור של הבנק על קנס שקיבל מהפיקוח על הבנקים ב-2015. בין השאר, הבנק ביצע העברות כספים ממקלטי מס – מבלי לברר את מקור הכסף.
ביוני 2015 הוטל הקנס ע"י הפיקוח על הבנקים, בעקבות הפרות שעלו כממצאים מדו"ח ביקורת של הפיקוח על הבנקים שנערך בבנק. ממצאי דו"ח הביקורת הצביעו על מספר הפרות מנהלתיות של צו איסור הלבנת הון. ההפרות נבעו מאי דיווח על פעילות בלתי רגילה של לקוחות; וכן מחוסרים במידע שנמסר לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

בין היתר, פעל הבנק בעסקאות אשראי המובטחות בפיקדונות של צדדים קשורים (Back to Back) , המוגדרות כעסקאות בסיכון גבוה – מבלי שניתן הסבר להיגיון הכלכלי בעסקה. הבנק אף עשה שימוש בחשבונות נאמנות וביצוע העברות ממספר מקורות מחו"ל, לרבות ממדינות offshore (מקלטי מס) – כאשר מקור הכספים וזיקתם לנהנים לא היו ברורים.

בנוסף, הבנק קיבל הפקדות במזומן "שאינן עולות בקנה אחד עם היכרות התאגיד הבנקאי את הלקוח ומבלי לברר את מקור הכספים המופקדים".

הבנק ערער על החלטת הוועדה לבית משפט השלום בירושלים בגין 7 מתוך 9 מקרים בהם הפר את חובתו לדווח, אולם בית המשפט דחה את הערעור.

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, אמרה היום בעקבות הפסיקה כי "הפיקוח על הבנקים מייחס חשיבות רבה לכך שהבנקים יעמדו בכל דרישות החוק לאיסור הלבנת הון. אני שמחה על כך שבית המשפט נתן גיבוי לפעילות הפיקוח בתחום זה".

קרדיט לאתר YNET על הידיעה המקורית: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5479901,00.html

על מנת להישאר מעודכנים אנו ממליצים לכם להירשם לעלון המקצועי שלנו – היחיד מסוגו בישראל בתחום ניהול סיכוני הלבנת הון ומימון טרור. אנא מלאו את פרטיכם בתיבת יצירת הקשר משמאל, ואנו נדאג להוסיפכם לרשימה.

ניתן לבטל את ההרשמה בכל עת. העלון כולל תכנים מקצועיים בלבד ואינו מכיל חומר פרסומי.

Call Now Button דילוג לתוכן