מה אתה מחפש היום?

בלוג

הסתרת נהנים באמצעות הקמת מבנים משפטיים ושימוש במתווכים

בעוד כלים ארגוניים, כגון חברות, קרנות, שותפויות וסוגים אחרים של ישויות משפטיות חשובים לתמיכה בפעילות מסחרית ויזמית, ניתן גם לעשות בהם שימוש לרעה כדי להסתיר את הבעלות והשליטה של נכסים שנרכשו באופן בלתי חוקי. דו"ח משותף חדש של שני ארגונים בינ"ל מובילים בנושא איסור הלבנת הון FATF-Egmont מנסה להעריך את הפגיעה שקשורה להסתרה של נהנים, וזאת על מנת לעודד ניתוח סיכונים נוסף על ידי ממשלות, מוסדות פיננסיים וספקי שירות מקצועי אחרים.

הדו"ח נעזר ביותר מ -100 מקרי מבחן שמסרו מ-34 תחומי שיפוט שונים (חברי קבוצת Egmont וחלק מה- FATF Global Network), דיווחים של רשויות אכיפת חוק ומומחים אחרים, תשומות במגזר הפרטי ומחקרים מודיעיניים, כדי לזהות ולמפות שיטות בהן משתמשים גורמים עבריינים כדי להסתיר בעלות ונהנים. חולשות הקשורות לבעלות מנותחות, עם דגש מיוחד על מעורבותם של מתווכים ומלביני הון מקצועיים.

הקלות שבה ישויות משפטיות, בעיקר חברות בערבון מוגבל (בע"מ) או דומותיהן יכולות להיווצר, הופך אותן לפגיעות במיוחד והן מציגות חולשה מהותית להלבנת הון. נראה שהן משמשות לא אחת לבניית מבנים מורכבים של בעלות חוקית, לעתים קרובות באמצעות חברות מעטפת ריקות מפעילות. נאמנויות וספקי שירות מרצועי (כגון עורכי דין ורואי חשבון) לעיתים קרובות ממלאים תפקיד במבנים כאלה. השימוש בדירקטורים בעלי זכויות מיוחדות ובעלי מניות, הן פורמליים והן בלתי פורמליים, מחריף את הסיכונים על ידי יצירת חומות בין הבעלים או האדם האמיתי (הנהנה) לבין ההכנסות "המולבנות". תפקידם של מתווכים מקצועיים ביצירת או בהפעלת המבנים המשמשים להסתרת הנהנים הוא משמעותי – עם או ללא ידיעתם של אותם "מתווכים" לכאורה – אותם רואי חשבון, עורכי דין, נותני שירותי אשאי או מטבע וכיו"ב.

הדו"ח מדגיש את החשיבות של יישום יעיל של המלצות FATF על בעלות ונהנים, על מנת להבטיח כי לרשויות יש גישה למידע נאות, מדויק ורלוונטי בזמן אמת על בעלות ונהנים אמיתיים ושליטה של ישויות משפטיות והסדרים מבניים, כולל נאמנויות.

על מנת להישאר מעודכנים אנו ממליצים להירשם לעלון המקצועי שלנו – היחיד מסוגו בישראל בתחום ניהול סיכוני הלבנת הון ומימון טרור. אנא מלאו את פרטיכם בתיבת יצירת הקשר משמאל, ואנו נדאג להוסיפכם לרשימה.

ניתן לבטל את ההרשמה בכל עת. העלון כולל תכנים מקצועיים בלבד ואינו מכיל חומר פרסומי.

Call Now Button דילוג לתוכן