מה אתה מחפש היום?

בלוג

מניעת שימוש לרעה למטרות הלבנת הון – מעורבות נדל"ן

מבקר המדינה קובע: "רכישת מקרקעין היא אחת השיטות הנפוצות ביותר להלבנת הון", "היא משמשת ארגוני פשיעה וכן אנשים פרטיים להתחמקות מתשלום מס כנדרש".

עליית מחירי הדיור בשנים האחרונות הפכה את ההשקעה בנדל"ן לאחד מאפיקי ההשקעה האטרקטיביים, זאת לצד הסדרי המס המוטלים על נדל"ן המעניקים תמריץ חיובי להשקעה במקרקעין ביחס להשקעות חלופיות אחרות, כגון אלו בתחום שוק ההון.

פילוח סוגי הדיווחים הבלתי רגילים המוגשים בתחום הנדל"ן לרשות לאיסור הלבנת הון מלמד כי כ 33% מהדיווחים עוסקים בתסמין של משיכה או הפקדה של מזומן. יתר התסמינים הינם: תקבול במט"ח בסכום גבוה, תנועה סיבובית של כסף, העברה לחשבון בסכום גבוה, פעילות מול חלפנים, הפקדות שיקים בסכומים חריגים ועוד.

במסמך זה נסקור את דגלים אדומים ותסמינים לדיווחים בלתי רגילים בתחום הנדל"ן ביחס לקנייה, מכירה או חכירה לדורות של נדל"ן:

  • קניית או מכירת נדל"ן במחיר שלא הולם את ערכו האמיתי, בין אם מעל או מתחת למחירי השוק או למחירי נדל"ן דומה באותו אזור, או ניסיון לרשום את הנדל"ן במחיר נמוך ממחירו האמיתי או מן הסכום שישולם.
  • קניות/מכירות חוזרות ונשנות של נדל"ן במחירי הפסד ו/או ללא רווח, ללא הסבר מניח את הדעת
  • הקונה או השוכר משלם מוקדם מהצפוי אגרות, דמי שכירות או מקדמות וזאת באמצעות שימוש בכספים שהושגו מצד שלישי, או במזומנים.
  • השקעה בנדל"ן או קניית מספר נכסי נדל"ן בתקופת זמן קצרה בלי לגלות עניין במיקום, מצב, מעמד חוקי, מחיר, עלויות נלוות, תאריך המסירה וכו' של הנכסים.
  • תושב חוץ הקונה את הנכס לטובת השקעה, לא עומד לגור בנכס, מחפש השקעה גדולה, מספר דירות או מספר נכסים, כשברשותו ידע מועט לגבי איכות העסקה.
  • עסקאות שבהן צד מבקש לחלק את התשלום לחלקים קטנים יותר עם מרווח קצר ביניהם.
  • הלקוח מבקש לרשום נכס שנקנה עבורו על שם צדדים שלישיים.

יצוין, כי אין בקיומו של תסמין אחד בלבד כדי להעיד בהכרח על סיכון להלבנת הון או מימון טרור, ובלבד שקיים הסבר מניח את הדעת לפעילות זו. לצד זאת, ככל שקיימים תסמינים רבים יותר בפעילות, כך עולה החשש כי מדובר בפעילות הלבנת הון או מימון טרור.

על מנת להישאר מעודכנים אנו ממליצים לכם להירשם לעלון המקצועי שלנו – היחיד מסוגו בישראל בתחום ניהול סיכוני הלבנת הון ומימון טרור. אנא מלאו את פרטיכם בתיבת יצירת הקשר משמאל, ואנו נדאג להוסיפכם לרשימה.

ניתן לבטל את ההרשמה בכל עת. העלון כולל תכנים מקצועיים בלבד ואינו מכיל חומר פרסומי.

Call Now Button דילוג לתוכן