מה אתה מחפש היום?

בלוג

מניעת שימוש לרעה למטרות הלבנת הון – הכרת הלקוח

בדצמבר 2018 נעצרו עו"ד ו-4 חשודים נוספים בחשד למעורבות לכאורה בהונאה בתחום מכירת קרקעות, מתן הלוואות ושימוש בצ'יינג'ים לצורכי הלבנות הון. מהם הדגלים האדומים אותם תוכל לזהות כדי למנוע מצב בו העסק שלך ינוצל לרעה למטרות אלו, ללא ידיעתך?

הפעם נתמקד בסימנים מחשידים בכל הקשור לנושא החשוב של הכרת הלקוח מקבל או מבקש השירות:

  • הלקוח מתנהג בחשאיות או מתחמק מלמסור פרטים, או מספק מסמכים כוזבים או מזויפים, במיוחד כשמדובר במסמכי זיהוי ואימות; מנסה להסתיר מידע פיננסי לרבות אי המצאת מסמכים נדרשים למקור ההון.
  • הלקוח קיבל חלק מהשירות מנותן שירותים מפוקח אחר אשר לא השלים את הטיפול בנושא – אירוע שכזה מעלה חשד שהלקוח עורר אי נוחות או חשדות אצל נותן השירות האחר ביחס לחוקיות פעילותו.
  • הלקוח מתחמק מקשר ישיר ללא סיבה טובה, למשל, משתמש בסוכן או מתווך ללא סיבה הגיונית, מתעקש על חתימה על מסמכים בפקס בלבד ונמנע מקשר פנים אל פנים.
  • הלקוח מבקש שירות עבור צד ג' ללא הסבר או הגיון עסקי או מתייעץ עם צדדים שלישיים לצורך קבלת אישור לביצוע הפעולות.
  • הלקוח משתמש בתא דואר או כתובת כללית למשלוח דואר, הלקוח אינו מעוניין שתדע את מענו, או שאין לו מען מקומי מסודר, ללא סיבה הגיונית; הלקוח נמנע מלספק מספר טלפון וכו'.
  • הלקוח נראה חסר עניין לגבי עמלות או עלויות אחרות הכרוכות במתן השירות ונראה כי כל שמעניין אותו הוא קבלת השירות מאת נותן השירות והשלמתו.
  • הלקוח פונה לנותן שירות הנמצא במקום מרוחק ממנו או ממקום ביצוע העסקה ללא סיבה לגיטימית או כלכלית.

יצוין, כי אין בקיומו של דגל אדום אחד בלבד כדי להעיד בהכרח על סיכון להלבנת הון או מימון טרור, ובלבד שקיים הסבר מניח את הדעת לפעילות זו. לצד זאת, ככל שקיימים דגלים אדומים רבים יותר בפעילות, כך עולה החשש כי מדובר בפעילות הלבנת הון או מימון טרור.

על מנת להישאר מעודכנים ועל מנת לקבל הדרכה נאותה לביצוע סקר סיכוני הלבנת הון ומימון טרור, אנו ממליצים לכם להירשם לעלון המקצועי שלנו – היחיד מסוגו בישראל בתחום ניהול סיכוני הלבנת הון ומימון טרור. אנא מלאו את פרטיכם בתיבת יצירת הקשר משמאל, ואנו נדאג להוסיפכם לרשימה.

ניתן לבטל את ההרשמה בכל עת. העלון כולל תכנים מקצועיים בלבד ואינו מכיל חומר פרסומי.

Call Now Button דילוג לתוכן